… fizyka kwantowa.

Teoria kwantowa i teoria względności Einsteina stanowią dwa czołowe osiągnięcia nauki w ciągu ubiegłych stu lat. Za ich pomocą można wyjaśnić niemal wszystko, co dotyczy otaczającego nas świata oraz nas samych. A więc spróbujmy wyjaśnić, jak powstaje serca drgnienie, gdy spotkamy tę jedną wymarzoną osóbkę.
Amerykański fizyk Richard Feynman zadał kiedyś pytanie: „Gdyby jakiś kataklizm zniszczył całą naukową wiedzę, to jakie stwierdzenie zawierałoby najwięcej informacji w najmniejszej liczbie słów?” Feynman nie miał żadnych wątpliwości, jaka jest odpowiedź: „Wszystko jest zbudowane z atomów” Tylko, jak odkryła fizyka kwantowa, w świecie atomów rządzi ślepy los. Einstein był do tego stopnia niezadowolony z tej koncepcji, że oświadczył: „Bóg nie gra z wszechświatem w kości .”
Problem polega na tym, że gra. Brytyjski fizyk Stephen Hawking stwierdził z przekąsem: „Bóg nie tylko gra z wszechświatem w kości, lecz rzuca je tam, gdzie nie możemy ich zobaczyć!”
Nie ma żadnego sposobu, aby przewidzieć los pojedynczego fotonu. To, czy np. zostanie odbity od powierzchni szkła, czy przejdzie, stanowi całkowitą zagadkę. Również fale związane z cząsteczkami czy fotonami potrafią robić mnóstwo różnych dziwnych rzeczy. A każda z tych rzeczy ma jakieś zaskakujące i trudne do zrozumienia konsekwencje.
Podobnie jest z falami wysyłanymi przez człowieka: są takie, które przenikają do wnętrza, do samego serca, a są takie, które odbiją się, bo mają taki kaprys. Jedna fala wywoła serca drgnienie, a druga tam nawet nie dotrze, mimo, że byśmy bardzo tego chcieli.
Fizyka klasyczna jest oparta na pewności, natomiast teoria kwantowa jest oparta na niepewności. „Fizyka przestała się zajmować przewidywaniem, co się zdarzy w określonych okolicznościach – stwierdził R. Feynman. – Możemy jedynie przewidywać szanse.”
Zatem przewidujmy nasze szanse, chociaż nie jesteśmy kwantami czy atomami. Zadrży to serce, czy nie? U obojga spragnionych uczucia, czy tylko u jednego? Trafi do drugiego serca, a może znowu się odbije?
Jak widać, nawet nauka nie daje nam pewności w „tem temacie”
Pozdrawiam i życzę gorących fal wzbudzających serca drgnienie u waszych wybranków.

Barbara   nick: bata07

Reklamy