Bociania para w Przygodzicach ma już trzy młode !
Hurtowo przyniósł je… pewien bocian 🙂 I zapewne lada dzień dostarczy jeszcze dwa.

Trzy bocianiątka wykluły się w miniony weekend (12-13 maja 2012r.) w „internetowym” gnieździe bocianiej pary w Przygodzicach (Wielkopolska).
Do wyklucia pozostały jeszcze dwa pisklęta.

Pierwsze jaja zostały złożone na Wielkanoc, następne kilka dni później. Zgodnie z bocianimi zwyczajami, przy składaniu wszystkich jaj asystował samiec – poinformował Paweł Dolata z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Miłośnicy przyrody, z około 200 krajów całego świata, już od siedmiu lat mogą na stronie www.bociany.ec.pl obserwować życie bocianiej pary i jej potomstwa. Młode, które przychodzą na świat ,otrzymują od nich imiona.

W ubiegłym roku parze udało się, po raz pierwszy w historii gniazda, wychować wszystkie z pięciu młodych. „Wkrótce okaże się, czy z pozostałych dwóch tegorocznych jaj wylęgną się pisklęta. Nie wiadomo też, czy rodzicom uda się odchować wszystkie młode” – powiedział Dolata.

Od 2006 transmisje z gniazda w Przygodzicach obejrzało szacunkowo od 2 do 5 milionów internautów. Jak poinformował Dolata, obserwacja gniazda bocianów białych odbywa się w ramach projektu edukacyjno-badawczego „Blisko bocianów”. Wśród oglądających byli internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Aruby, Belize, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamie, Australii.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”, będącym jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej „Natura 2000”.

Z 30 jaj złożonych w latach 2006-2011, pod kamerą w Przygodzicach, wykluło się 28 piskląt, a lotność osiągnęło 17 z nich. Bocianie jaja ważą po około 70-80 gramów. Okres ich wysiadywania wynosi 33-35 dni.

Witalis

Reklamy