Z powodu suszy bociany z Przygodzic nie mogą wykarmić piskląt

Dwa najmniejsze z pięciu piskląt bocianów w słynnym w Internecie gnieździe w Przygodzicach (Wielkopolska) zostało wyrzuconych na zewnątrz przez swoich rodziców. Przyczyną jest trwająca od dłuższego czasu susza i brak pożywienia.

„Susza w kluczowym dla piskląt okresie, gdy zapotrzebowanie na pokarm jest bardzo duże, sprawia rodzicom trudności ze zdobyciem pokarmu. Zmusiło ich to do trudnego do akceptacji przez ludzi zachowania, ale wpisanego w biologię tych ptaków” – powiedział w środę PAP Paweł Dolata z Południowowielkopolskiej Grupy Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Według niego, jeden z rodziców wyrzucił z gniazda najmniejsze pisklęta, aby dać szansę na przetrwanie pozostałej trójce. „Pierwsze pisklę zostało chwycone dziobem za szyję i wyrzucone z wysokości kilkunastu metrów poza gniazdo. Podobnie stało się z drugim” – poinformował przyrodnik. Dodał, że po tym zdarzeniu rodzice po raz pierwszy zdecydowali się zostawić w gnieździe pozostałą trójkę i wyruszyć po pokarm dla pozostałych.

W ubiegłym roku parze udało się po raz pierwszy w historii gniazda wychować wszystkie z pięciu młodych. W 2010 r. w wyniku zimna i silnych wiatrów zginęła cała piątka.

Gniazdo w Przygodzicach jest obserwowane od siedmiu lat przez miłośników przyrody z około 200 krajów całego świata na stronie http://www.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują od nich imiona.

Od 2006 transmisje z gniazda w Przygodzicach obejrzało szacunkowo od 2 do 5 milionów internautów. Jak poinformował Dolata, obserwacja gniazda bocianów białych odbywa się w ramach projektu edukacyjno-badawczego „Blisko bocianów”. Wśród oglądających byli internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Aruby, Belize, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamie, Australii.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”, będącym jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej „Natura 2000”.

Reklamy