Ten mały spryciarz wkradł się już do naszych domostw i do naszych serc wiele tysięcy lat temu, kiedy to człowiek po raz pierwszy uległ czarowi jego wielkich lśniących oczu. Nie można porównywać go z psem, bo są to dwa różne gatunki i wachlarz cech charakteru kota faktycznie leży na antypodach psiego usposobienia.

To co ich łączy to niebywała inteligencja i wielkie serce, którym obdarzą każdego człowieka, który ich pokocha.

Ludzie, którzy kota nie znają mówią, że są fałszywe, że nie przywiązują się do człowieka, tylko do miejsca, że są obłudne i ograniczone. To wszystko jest czystą nieprawdą. Koty to wspaniałe, wierne i kochające zwierzęta. Co prawda, to urodzeni indywidualiści, broniący wolności swojego „EGO” niejednokrotnie pazurkami i kłami, ale jeśli pozwolić im być kotem, zrobią dla Was wszystko. W odróżnieniu od psa potrzebują obecności człowieka, którego nie traktują jako przywódcę stada, lecz jako członka własnego gatunku na zasadzie partnerskiej.

Udomowienie kota odbywało się znacznie dłużej niż psa.

Koty były bardzo cenione w starożytnym Egipcie, gdzie ludzie żyli z rolnictwa i gdzie populacja gryzoni mogła spowodować głód w kraju. Kot cieszył sie tam statusem boga. Był zwierzęciem bogini Bastet, przedstawianej jako kobieta z kocią głową, opiekunki ogniska domowego.

Kobiety były zafascynowane kocimi oczami, dlatego próbowały je naśladować malując swoje oczy podkreślały je długą kreska skierowaną od zewnętrznego kącika oczu w stronę skroni. Koty w tym czasie były chronione prawem i zabicie kota było karane śmiercią. Po śmierci kocury były mumifikowane i chowane zgodnie z miejscowym obrządkiem. Koty były również hodowane specjalnie do celów mumifikacyjnych, a kapłani sprzedawali ich mumie wiernym, za które ci uzyskiwali odpust składając je w ofierze bogom Egiptu.

Koty przeżywały ciężkie czasy w średniowieczu, kiedy Kościół chrześcijański sprzeciwiając się pogańskim obrządkom, doprowadził do przetrzebienia kociej populacji w Europie. W tym czasie koty, szczególnie czarne, były uważane za wcielenie diabła i pomocników czarownic. Jeszcze dziś niektórzy spluwają przez lewe ramię kiedy przebiegnie im przez drogę czarny kot, prawda? 🙂 Pomimo krucjaty przeciwko kotom, ludzie stopniowo docenili zalety kota jako łowcy gryzoni, które podczas prześladowań kotów przeżywały swoje „złote wieki” w średniowiecznych miastach, przenosząc różne choroby i powodując epidemie np. cholery.

Z czasem kot stał się symbolem bogactwa, a za zabicie go groziła kara chłosty. Koty stały się faworytami wielkich ówczesnego świata. Na przykład kardynał Richelieu miał ich około 14 i zawsze rano bawił się z nimi. Inni miłośnicy kotów to Churchill i Leonardo da Vinci.

Reklamy