Bardzo dawno temu kobieta o imieniu Oleńka kochała się w przystojnym i mężnym Kmicicu. Żyli nad rzeką po obu jej stronach. Most jednak na skutek potopu został zerwany, a skłębione nurty wykluczyły przeprawę wpław, nawet w małej łódce.

Oleńka, pragnąc przedostać się do ukochanego Kmicica, pobiegła do Księcia Radziwiłła, który był właścicielem jedynego stateczku rzecznego w promieniu setek kilometrów. Poprosiła księcia, by przewiózł ją na drugi brzeg. Książę odparł, że chętnie, jeśli Oleńka pójdzie z nim do łóżka.

Bez wahania Oleńka odmówiła i pobiegła do cioteczki Billewiczówny poskarżyć się na swój ciężki los i prosić o radę. Cioteczka jednak nie chciała mieszać się do spraw Oleńki i zapadła w poobiednią drzemkę.

Oleńka czując, że nie ma innego wyjścia, oddała się Radziwiłłowi, który spełniając obietnicę złożoną wcześniej, przewiózł śliczną Oleńkę na drugi brzeg.

Oleńka padła w ramiona Kmicica i ocierając łzy opowiedziała mu o całym zajściu. Kmicic zgrzytnął zębami i ze wzgardą odepchnął kochankę. Z pękniętym sercem, załamana Oleńka spotyka przypadkiem swojego dobrego znajomego Longinusa Podbipiętę. Longinus, współczując Oleńce, uniesiony gniewem, poszedł do Kmicica i brutalnie go pobił.

Oleńka ucieszyła się, że Kmicic dostał za swoje. Pod wieczór wody zaczęły niespodziewanie opadać. Oleńka, śmiejąc się z Kmicica, powraca na drugi brzeg w małej łódce znalezionej w zaroślach.

Mamy w tej historii 5 bohaterów: Oleńka, Kmicic, Cioteczka, Książę i Podbipięta.

Uszereguj bohaterów w taki sposób, aby byli ustawieni według Ciebie w kolejności: od tego, który zachował się najbardziej „honorowo” do tego, który zachował się najmniej „honorowo”.

Dobrej zabawy!

Reklamy