…  klawiszowiec The Doors.

Jeden z założycieli legendarnego zespołu The Doors, Ray Manzarek zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 74 lata.

Ray Manzarek

20 maja w klinice w Niemczech zmarł Ray Manzarek. Założyciel grupy The Doors przegrał walkę z rakiem. Informacja o śmierci artysty pojawiła się na oficjalnej stronie The Doors.

Raymond Daniel Manzarek urodził się 12 lutego 1939 roku w Chicago. Jego rodzice – Helena i Raymond Manczarek – byli dziećmi emigrantów z Polski. Manzarek był jednym z założycieli The Doors. To on pewnego lipcowego dnia 1965 roku namówił niejakiego Morrisona do podzielenia się próbką swojej twórczości. Skład grupy uzupełnili Robby Krieger i John Densmore. Tak powstała jedna z najbardziej kontrowersyjnych formacji rockowych lat 60.

Po śmierci Morrisona Manzarek kontynuował karierę muzyczną. Klawiszowiec działał solo, następnie założył zespół Nite City. W 2002 roku wraz z Kriegerem stworzył projekt The Doors Of The 21st Century. Na początku 2009 roku panowie funkcjonowali na scenie jako RayManzarek And Robby Krieger Of The Doors.

– Tak naprawdę jestem Polakiem mieszkającym w USA – powiedział w jednym z wywiadów dla polskiej prasy. Chociaż urodził się w Chicago, Manzarek miał polskie korzenie – do USA wyemigrował z Białegostoku jego dziadek. Sam Manzarek wielokrotnie podkreślał, że jego partie klawiszy w The Doors są „przesycone polskim duchem”, a kompozycja „Riders On The Storm” miała być inspirowana utworami Chopina.

.
Więcej…

Świat rocka opłakuje Raya Manzarka

Reklamy