Fernandel
Fernand Joseph Désiré Contandin – wybitny francuski aktor i piosenkarz

ur.   1903-05-08 w Marsylii,  zm. 1971-02-26  w wieku 67 lat
stan cywilny: żona Henriette Manse, 3 dzieci, m.in. Franck i Josette

Więcej…

Wybitny aktor charakterystyczny. Jeden z najbardziej znanych – obok Bourvila i Luis de Funesa- komików francuskich. Na scenie zadebiutował jako pięciolatek siłą wypchnięty przez ojca. Gdy ten w 1914 roku poległ na wojnie, Fernandela zaczęła wychowywać ulica. Uratował go ksiądz Emil Larios, który się nim zajął. Gdy pełnił służbę w wojsku odkrył, że jego powołaniem jest aktorstwo. Zmarł na raka gardła w 1971 roku w Paryżu.

Polecam kanał na YT:  Fernandel – Topic

A oto film z 1950 r.  Victor Boniface (Fernandel) jest detektywem sklepowym. Cierpi na somnambulizm, czyli mówiąc potocznie lunatyzm. Przysparza mu to nie lada kłopotów, ponieważ w czasie swych nocnych wędrówek, okrada sklep w którym jest zatrudniony. W dodatku jego przypadłość próbuje wykorzystać szajka złodziei…


Don Camillo
– postać literacka, występująca w serii nowel autorstwa włoskiego pisarza Giovanniego Guareschiego.
Don Camillo jest katolickim proboszczem w nieokreślonej, włoskiej parafii, położonej nad rzeką Pad. Podczas wojny walczył jako partyzant. Jest nietypowym kapłanem: angażuje się w lokalne konflikty polityczne (przewodniczy Akcji Katolickiej i należy do partii Chrześcijańskich Demokratów), często używa przemocy fizycznej, pije wino, pali toskańskie cygara. Lubi grę w karty i polowania ze swoim psem Piorem. W nowelach często prowadzi dysputy z Chrystusem z krucyfiksu, znajdującego się na ołtarzu głównym w jego kościele. Jego przyjacielem i zarazem przeciwnikiem politycznym jest komunistyczny wójt gminy, Giuseppe Bottazzi, zwany Pepponem.

Don Camillo i poseł Peppone lektor pl AKCJA PANZER

.
Powrót Don Camilla

.

Towarzysz Don Camillo

Tym razem Don Camillo udaje się wraz z komunistyczną delegacją z Peppone na czele do ZSRR. Oczywiście musi ‚wmieszać się’ w tło towarzyszy i stać się jednym z nich. W Związku Radzieckim udaje mu się ‚przypomnieć’ tamtejszemu duchownemu, kim jest i na czym polega jego powołanie oraz jest świadkiem ‚pojedynku’ Peppona z tamtejszym przedstawicielem władzy lokalnej ‚na kieliszki’.

.

Don Camillo prałatem

Don Camillo awansuje – podobnie jak Peppone. Obaj znowu jednak wyruszają w rodzinne strony. Peppone chce zbudować dom partii, w którym będą dostępne różne rozrywki kulturalne (np. teatr), a Don Camillo równocześnie buduje dom pomocy. Po zakończonych pracach, do miasteczka przyjeżdża sam biskup – ku zdumieniu wszyskich najpierw udaje się, by obejrzeć dom partii…

.
Filmy z Fernandelem:

  • 1952 Mały światek Don Camilla (Le Petit Monde de don Camillo)
  • 1953 Powrót Don Camilla (Le Retour de don Camillo)
  • 1955 Don Camillo i poseł Peppone (La Grande Bagarre de don Camillo)
  • 1961 Don Camillo prałatem (Don Camillo…Monseigneur!)
  • 1965 Towarzysz Don Camillo (Don Camillo en Russie)
  • 1970 Don Camillo et les contestataires (Fernandel ze względu na chorobę nie ukończył filmu, w roli Don Camillia zastąpił go Gastone Moschin)
Reklamy