… z naturą.

Już w czasach, kiedy pojawili się pierwsi niecywilizowani ludzie, przyroda stanowiła źródło życia. Była dla nich zarówno pożywieniem,  jak i schronieniem. Człowiek potrafił docenić dobrodziejstwa, jakimi obdarzała go natura i korzystał z tego, ile tylko potrafił. Także teraz- w dobie komputerów, ciągłego pośpiechu, rywalizacji i braku odpoczynku ludzie potrafią odnaleźć się w zielonej scenerii.

Image

To właśnie na łonie natury uspokajają swoje myśli, a ich wyobraźnia pracuje najlepiej jak umie. Człowiek doświadcza wtedy uczucia błogiego spokoju i wyciszenia wewnętrznego. Na spacerze, w parku czy w lesie nabiera  dystansu do wielu spraw codziennych, a także do samego siebie.

W ostatnich latach można zaobserwować powrót do natury. Ludzie coraz częściej emigrują z miast i osiedlają się w sąsiedztwie lasów i jezior. Chcą żyć w środowisku naturalnym,  z dala od zgiełku i zanieczyszczeń.

Nie mieszkam, co prawda, na wsi czy w otoczeniu łąk i dzikiej natury, ale mam chociaż widok z okna, podobny do tego (no, może wody trochę mniej):

Image

Latem dochodzą jeszcze zachody słońca, na które nie mogę się napatrzeć. Niestety, jestem zmuszona do sprzedania tego mieszkania, ale takie widoki zawsze będą mi je przypominać.

Na tym blogu śledziliśmy w zeszłym roku pobyt Lisa wśród sadów, łąk, kur i kotów. Zachwycaliśmy się zebranymi przez niego plonami, a ja oczywiście zazdrościłam mu tej wiejskiej sielanki

Ostatnio Lis nam zaprezentował inne siedlisko, niezwykle urokliwe z piękną, urządzoną bardzo klimatycznie, kuchnią. Takie domy na pewno mają duszę.

Tęsknimy za tym, ale zapominamy, że takie życie w zgodzie z naturą jest dużo trudniejsze, niż w mieście. Wymaga od nas więcej trudu, czasem niewygody. Jeśli dojeżdżamy do miasta, do pracy, tracimy na to mnóstwo czasu. Na delektowanie się naszą sielanką pozostaje go niewiele.

Ale takie życie w zgodzie z naturą niesie ze sobą jeszcze inne niespodzianki, które nie zawsze nam się podobają, a niekoniecznie jesteśmy w stanie je przewidzieć.

Znalazłam bardzo fajny  „Pamiętnik znaleziony w śniegu”.
Zachęcam do przeczytania:  http://www.hala-szrenicka.com/smile2.html

Image

Reklamy