… kochać ludzi, tak szybko odchodzą. 

Image

Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą 

I ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą 

I nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości 

Czy pierwsza jest ostatnią 

Czy ostatnia pierwszą.”     /ks. Jan Twardowski/

Jutro mamy święto, które nastraja nas do refleksji.

Image

W dzisiejszym świecie wszyscy za czymś gonią, gdzieś się śpieszą : do pracy ,szkoły, na spotkanie … Każdy pragnie coś osiągnąć i dąży do zdobycia, określonej pracy, pozycji, sławy, majątku. Ale czy w tym pędzie życia nie przeoczymy rzeczy drobnych, a bardzo istotnych ? Czy dostrzeżemy obok siebie miłość, czy zdążymy powiedzieć komuś , że go kochamy i że jest nam bliski? Czy właściwie wykorzystamy każdą chwilę i nie będziemy jej żałować?
„Kochamy wciąż za mało i stale za późno..” W zabieganym życiu bowiem często nie znajdujemy miejsca i czasu na miłość. Robimy karierę, załatwiamy cały szereg ważnych spraw, a tymczasem czas płynie nieubłaganie. Zbyt późno zdajemy sobie sprawę z tego, że kochamy. Czasem dopiero z chwilą czyjejś śmierci uświadamiamy sobie, że coś nieodwracalnie straciliśmy.

Image

Nie zdążyliśmy powiedzieć przecież bliskiej osobie o swoich uczuciach. Nagle wszystko, co było do tej pory ważne okazuje się być nieistotne. Tracimy sens życia. Żałujemy niewykorzystanych chwil. Dlatego nie można dopuścić do tego, by ludzie odchodzili nie wiedząc, że byli kochani. Nie  marnujmy czasu na sprawy nieważne.

Śmierć nigdy nie jest czymś spodziewanym, zawsze następuje nagle. Ktoś, kto umiera, znika ze świata, zostają po nim „…buty i telefon  głuchy”. Pozostają też tęsknota i żal. Nie ma sposobu, by zapobiec tym uczuciom, ale przynajmniej warto mieć świadomość, że wykorzystaliśmy każdą chwilę życia i do tego – że wykorzystaliśmy ją dobrze.

.
„Śmierć nie jest kresem naszego istnienia. Żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach. Albowiem to dalej my, a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia”.
/Albert Einstein/

Image

Reklamy