– złodziej w kurniku czy wegetarianin?

Piękne i zagadkowe. Przez ludzi zdegradowane do roli szkodnika lub produktu odzieżowego. Jakie naprawdę są lisy?

           Image

Lisy z rodzaju Vulpes, należące razem z wilkami do rodziny psowatych, są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych drapieżników w naszych lasach. Niestety za ich ogólnie znanym wizerunkiem nie podąża wiedza na temat zachowania i psychiki tych niewielkich ssaków.

W obiegowej świadomości funkcjonuje za to bardzo wiele nieprawdziwych opinii. I tak np. lisy słyną ze swojego nadzwyczajnego sprytu oraz chytrości. Są też uważane za głównego szkodnika w naszych kurnikach – mają dusić kury i inne ptactwo domowe. Najgorsze jest to, że robią to podobno dla zabawy. Mogą zjeść najwyżej jedną kurę, ale zabijają wszystkie… Tego typu opowieści mają tym większą rację bytu, że lisy ciągle niespecjalnie interesują naukowców. Niestety interesują myśliwych… (…)

Lis w kurniku

Image

Lisy to niewielkie, wszystkożerne ssaki. Choć człowiek chętnie ogłosił go złodziejem kur, to zwierzęta te dużo bardziej są zainteresowane naszymi… śmietnikami.

W naturze polują na małe gryzonie, takie jak myszy, nie pogardzą też ślimakiem. Latem, kiedy w lasach jest ogromna dostępność różnych owoców, lisy zamieniają się w (prawie) wegetarian. Mogą tygodniami przeżyć, jedząc jedynie czarne jagody i nie tracą z tego powodu na zdrowiu.

Niestety ciągle kurczące się powierzchnie lasów i zawłaszczający tereny należące do dzikich zwierząt człowiek skazują je na śmierć głodową. I tutaj lis wykazuje się swoim legendarnym sprytem. Nie załamuje łapek, tylko… wprowadza się do miasta. Obecnie lisy można spotkać w centrach największych miast, nawet w Warszawie.”

O tym, że Lisy można spotkać w Warszawie, to my już wiemy, ale że mogą być wegetarianami??? Szok!!!

Bardzo ciekawy artykuł o lisach. Polecam. Więcej na stronie:

http://vege.com.pl/zwierzeta/lis-zlodziej-w-kurniku-czy-wegetarianin.html

Reklamy