Obrazek

Andrzejki – Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej jest świętowany w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem. W Polsce, w wigilię tego dnia lub w tym dniu w zależności od regionu, wróży się przyszłość, szczególnie matrymonialną.

Obrazek

Andrzejkowe wróżby znane są już od wielu wieków. Aktualnie andrzejki zmieniły swój charakter, ich kształt zdecydowanie odbiega od tego, znanego wiele wieków temu. Andrzejkowe wróżby przetrwały próbę czasu, choć dziś nie wierzymy w nie tak jak dawniej. Na stare przysłowia, takie jak „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście” niezamężne dziewczyny patrzyły, jak na magiczny los i przepowiednię. Dziś andrzejki traktujemy jako dobry pretekst do spotkania ze znajomymi i pobawienia się przed adwentem.

Obrazek

Ale Andrzejki to nie tylko wróżby, w niektórych rejonach kraju np. na Rzeszowszczyźnie wierzono, że w tę noc schodzą na ziemię dusze potępieńców. W celu ich odstraszenia rozpalano niewielkie ogniska tzw. „ognie Świętego Andrzeja”

Obrazek

Pełen czarów andrzejkowy wieczór zdarza się tylko raz w roku.
Jak mówi stare polskie przysłowie:
„Na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.
Zatem w ten andrzejkowy wieczór wszystkim życzę samych pomyślnych wróżb i spełnionych nadziei.

Obrazek

A samym solenizantom – Andrzejom, tym bliższym i dalszym składam najserdeczniejsze życzenia:

Drogi Andrzeju! W imieniny Świętego Andrzeja, spełniona niech będzie Twoja nadzieja. Żeby Ci się sprawdziło to, co kiedyś Ci się wymarzyło. Nalej wosku na wodę, ujrzyj swoją przygodę. Rzecz ciekawa, co z niego wypłynie, może mały, biały domek w polskiej krainie! Wokół ogród z czerwonymi różami, miej przez całe życie ich płatki pod stopami.

Obrazek

A poza tym:

Rozsądku w życiu, umiaru w piciu.
Dobrego zdrowia, pieniędzy mrowia.
Ciągłej radości, szczęścia w miłości.
Wspaniałej pracy, wysokiej płacy.
Pomysłów wielu, dojścia do celu.
Rekordów bicia i 100 lat życia.

No i jeszcze, jak zwykle, życzenia muzyczne:

Reklamy