… zwane też chrustem.
W Polsce, Niemczech i na Litwie smaży i jada się właśnie teraz !
W Tłusty Czwartek, a zwłaszcza w Ostatki.
Tradycja smażenia i zjadania pączków oraz faworków, to staropolski zwyczaj.

faworki
Faworki 1
1-2 szklanki mąki wsypać na stolnicę, dodać szczyptę cukru (około 1/3 małej łyżeczki) i nieco mniejszą soli, wsypać skórkę drobniutko otartą z wyszorowanej cytryny lub dwóch, wbić 4 świeże żółtka i mieszając wlać niecały kubeczek kwaśnej, gęstej śmietany, a następnie ciut olejku arakowego i łyżkę-dwie spirytusu lub octu (to ważne, bo spulchnia ciasto i nie pozwala tak bardzo by podczas smażenia tłuszcz wsiąkał w faworki).
Wyrobić ciasto elastyczne, następnie rozciągnąć nieco i energicznie bić je wałkiem (ewentualnie półtoralitrową butelką wody), co kilka chwil składając je we czworo i znów ubijając, by je dobrze napowietrzyć. To dobry sposób na rozładowanie stresu.
Wreszcie ciasto rozwałkować jak najcieniej.
Pociąć na wąskie prostokąty, każdy naciąć pośrodku wzdłuż i przełożyć przez otwór jeden z końców prostokąta.
Smażyć w dużej ilości rozgrzanego oleju (gdy będzie za chłodny, ciasto wchłonie tłuszcz; gdy za gorący – spali je; najlepiej podgrzewając olej sprawdzać jego ‚gotowość do współpracy’ wrzucając małe skrawki ciasta), a gdy się lekko ozłocą, osączać i posypać cukrem pudrem.

Faworki 2
z mąki, żółtek, śmietany, soli, spirytusu w proporcjach jak powyżej oraz 1/3 szklanki cukru zrobić ciasto, a gdy gotowe, energicznie i dość długo ubić je wałkiem lub plastikową butelką wypełnioną wodą, co kilka chwil na nowo składając w kwadrat. Rozwałkować cieniusieńko, szklanką lub szklaneczką wycinać kółka. Każde z nich zrolować, nie jak naleśnik, lecz zataczając półkole, by powstała, po ściśnięciu koniuszka „róża”.
Innym sposobem jest wycięcie tej samej ilości krążków szklanką, szklaneczką i kieliszkiem; nacinamy je na obrzeżu, układamy po trzy, od największego do najmniejszego; na środku mocno je uciskając czubkiem palca, by się skleiły.
Wrzucamy na tłuszcz, ciasto „puchnie” przybierając kształt przypominający kwiat.

Faworki 3
dwie szklanki mąki wymieszać z czterema żółtkami, łyżką cukru i łyżką masła oraz szczyptą cukru. Wyrabiać ciasto dodając zwykłe piwo.
Rozwałkować, pokroić, smażyć, posypać cukrem pudrem z wanilią.

Smacznego życzy Pyszna Józia.

Reklamy