… – mam i JA !

.
Często odrobaczamy nasze zwierzęta nie tylko w trosce o ich zdrowie, ale również w trosce o zdrowie własne i naszych najbliższych. Często kierują Państwo do nas zapytania o zagrożenie jakie stwarzają pasożyty zwierząt dla dzieci i dorosłych. Warto pamiętać , że większość pasożytów bytujących w jelitach zwierząt przechodzą inne stadia rozwojowe u ludzi. Nie jesteśmy typowymi żywicielami dla większości z nich, w związku z tym u nas obecność pasożytów odzwierzęcych powoduje inne, często o wiele poważniejsze objawy.

W organizmie zwierząt organem docelowym wędrówki larw są jelita zwierzęcia. Larwy „błądząc” po organizmie człowieka, odmiennym od organizmów ich typowych żywicieli, kończą swą wędrówkę w nietypowych miejscach migrując do wątroby, mięśni, mózgu czy nawet gałki ocznej.

Oznacza to również, że u ludzi pasożyty te, nie osiągają dojrzałości płciowej, nie rozmnażają się i nie uwalniają jaj. Badanie kału w celu diagnozowania tych pasożytów odzwierzęcych, u ludzi jest więc bezcelowe. Podstawą w diagnostyce takich zakażeń są najczęściej serologiczne badania krwi zlecane przez lekarza medycyny.

więcej…

Przykładowo…

Ból oka
Przyczyną tej dolegliwości są pasożyty, w szczególności: ameby, lamblie, nicienie, przywry, toksoplazma i wiele innych. Oko ma dwa duże zasobniki wodnistej substancji: ciało szkliste i ciało wodniste, do których nie docierają białe krwinki w sytuacji, w której zapotrzebowanie na nie wzrasta. Oko ma też swoje własne mechanizmy obronne, takie jak łzy, lecz niektóre z pasożytów (np. toksoplazma) potrafią je zwalczyć i regularnie atakować ten narząd.
Źródłem toksoplazmy są koty. W cyklu rozwojowym zakażającym człowieka toksoplazma znajduje się w kocich odchodach. Może ona być przyczyną choroby oczu trwającej całe życie. Dzieje sie tak, gdy zakażenie następuje w młodym wieku. Pierwotniak ten atakuje również mózg, wywołując tępy ból lub ucisk w tylnej części głowy.
Trichinella to kolejny często spotykany pasożyt, którego źródłem są psy oraz koty. Atakuje mięśnie gałki ocznej, osłabia je i uniemożliwia prawidłową współpracę obu gałek.

W domu nigdy nie powinno być legowiska dla kota. A na pewno nie powinny sypiać z ludźmi. Nigdy też nie pozwalajmy dzieciom przebywać w pobliżu takiego miejsca.
Pozbycie się wszystkich większych pasożytów, włączając w to również niektóre bakterie, jak np.: gronkowce, chlamydie, neisserie, sprawić może, iż dolegliwości ustąpią w ciągu kilku dni. Jeżeli powrócą, oznacza to, że coś zaniedbaliśmy lub że doszło do ponownego zakażenia. Wszyscy domownicy, w tym także zwierzęta, powinni przejść kurację przeciwpasożytniczą, natomiast osoby o słabej odporności nie powinny w ogóle trzymać zwierząt w domu. Codzienne leczenie i zakażanie się nie ma sensu.

Łuszczyca i egzema
Przyczyną obu tych dolegliwości są nicienie z rodziny Ascarididae. Wytwarzane przez nie substancje chemiczne są wysoce uczulające i być może to właśnie one wpływają na stan skóry. Ponieważ zwierzęta zakażają się nimi bez przerwy, w rodzinach gdzie zwierzęta trzymane są w domu, choroba ta przybiera postać chroniczną.

Depresja
Wszyscy pacjenci z kliniczną depresją mają mózg zainfekowany małymi robakami obłymi (obleńcami). Nic dziwnego, że nie może on wytwarzać wystarczającej ilości neurotransmiterów, bądź zachować między nimi równowagi. Zwykle występują tam: tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma), glista kocia i psia (Ascaris), włosień kręty (Trichinella) i węgorki (Strongyloides).
Chociaż powszechnie uważa się, że tęgoryjce penetrują skórę, kiedy chodzi się boso po ziemi, prawdziwie istotną drogą zakażenia jest spożycie zainfekowanego kurzu i brudu zwierzęcego. Zwierzęta domowe codziennie zarażają się robakami, które następnie swobodnie przenoszą się na wszystkich domowników.

Reklamy