Ostatnio często bywałam w podróży. Na dalsze podróże zabieram ze sobą książkę, na krótsze podróże kupuję sobie jakieś babskie czasopisma, których zwykle, na co dzień,  nie czytuję. Oprócz  mnóstwa plotek i różnych historii z życia celebrytów, można tam czasem przeczytać coś ciekawego o zdrowiu.

Tym razem wielkim odkryciem (dla mnie) okazała się niewinna herbatka z czystka.

Herbatka z czystka (Cistus Incanus) podobno znana jest od wieków, chociaż ja przeczytałam o niej pierwszy raz. Polecana przez św. Hildegardę z Bingen, która słusznie stwierdzała, że podstawą zdrowia są trzy filary: dieta, zioła oraz post.

Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy tym całkowicie pozbawionym działań ubocznych czy też możliwości przedawkowania. Herbatkę z czystka mogą pić przy tym również dzieci, już od 3 miesiąca życia. Znakomicie smakuje z dodatkiem miodu i/lub soku z cytryny.

1352130753_7

Niewielkie ziółko, a zwolennicy medycyny naturalnej przypisują mu niezwykłe właściwości: począwszy od leczenia trądzika, przez walkę z wirusami, na terapii nowotworów kończąc.

Przyjrzyjmy się zatem, jakie cudowne właściwości przypisuje się herbatce z czystka:

  1. Dzięki temu, że jest niezwykle bogata w polifenole doskonale rozprawia się z drobnoustrojami, np. z wirusami. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych pomaga szybciej pozbyć się symptomów. Jego skuteczność w przypadku infekcji potwierdziły badania kliniczne.
  2. Mężczyznom cierpiącym w starszym wieku na przerost prostaty może przynieść ulgę z uwagi na swoje własności antyproliferacyjne i cytotoksyczne.
  3. Usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu (szczególnie łatwo wiąże kadm), dlatego polecana jest szczególnie palaczom.
  4. Z powodu swoich własności antybakteryjnych, antywirusowych i antygrzybiczych czystek przyniesie ulgę cierpiącym np. na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy, rozrost candida albicans, chroniczne i powtarzające się infekcje zatok, rozmaite grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenia Helicobakter Pylori i inne schorzenia spowodowane namnożeniem się w ustroju niechcianych wirusów, bakterii i grzybów. Pomoże nawet tym, którym nie pomagają już żadne antybiotyki. Ma także działanie antyalergicznie (antyhistaminowe).
  5. Pomaga zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, rozpuszcza zatory i zakrzepy.
  6. Jest to roślinka silnie antyoksydacyjna, ma olbrzymią zdolność do wyłapywania wolnych rodników i do obniżania aktywności kolagenazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu), przez co działa odmładzająco, przeciwzapalnie i witalizująco na ludzki organizm.
  7. Działa nawet na krętka wywołującego boreliozę. I to zarówno chroniąc przed zakażeniem (jeśli lubisz wycieczki do parku czy lasu to włącz koniecznie czystka do swojego codziennego menu, ponieważ odstrasza on kleszcze) jak i będąc ważną częścią ziołowego protokołu gdy zakażenie już miało miejsce: substancje zawarte w czystku „oklejają” krętki, przez co zostają one unieszkodliwione.
  8. Napar z czystka jest znakomitym środkiem wspomagającym higienę jamy ustnej. Przepłukanie buzi po umyciu zębów naparem z czystka śmiało zastąpi wszelkie drogeryjne płyny do płukania ust, w których najczęściej jako substancja antybakteryjna używany jest toksyczny triklosan.
  9. Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Jeśli ktoś ma problem np. z nieprzyjemnym zapachem potu (pachy, stopy), to zauważy po kilku tygodniach picia herbatki z czystka znaczną redukcję przykrego zapachu.
  10. I najważniejsze – czystek jest najbogatszym źródłem polifenoli, które mają działanie antyoksydacyjne. Polifenole hamują wydzielanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie i powstawanie wielu chorób oraz wymiatają te istniejące. Mają działanie antyrakowe, chronią przede wszystkim przed rakiem płuc, żołądka, jelit, trzustki, wątroby, prostaty i skóry.

Jak pić czystek ?

Przede wszystkim długo i uparcie 🙂

Jednorazowe napicie się tej herbatki nic nie zdziała. Wypicie jej od czasu do czasu też nie. Po prostu należy pić ją regularnie, codziennie. Dopiero wtedy czystek pokaże nam cały swój (nomen omen) oczyszczający potencjał. Efekty odczuwalne mogą być nawet po tygodniu, choć takie bardzo zauważalne po minimum miesiącu regularnego stosowania.

Jak przygotować napar z czystka ?

czystek-susz

Aby przygotować napar z z tego zioła, należy czubatą łyżeczkę czystka zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na około 10 minut. Napój można posłodzić miodem, stevią lub skropić sokiem z cytryny, a latem schłodzony podawać z kostkami lodu i liściem mięty.

Badacze mówią, że zawartość antyoksydantów w naparze z czystka jest aż trzykrotnie większa niż w naparze z zielonej herbaty i dwukrotnie większa niż w czerwonym winie.

Pijmy zatem CZYSTEK !!!

Ïðåçåíòàöèÿ Ñëèì Àêòèâ ×àé

Ja piję go od kilku dni. Aż boję się pomyśleć jaka będę piękna, młoda i zdrowa 🙂

Reklamy