„Zaufanie wobec jakiegoś obiektu jest to wiedza lub wiara, że jego działania, przyszły stan lub własności okażą się zgodne z naszym życzeniem. Jeśli takiej pewności nie mamy, to zaufaniu towarzyszy także nadzieja. Obiekt zaufania może być dowolny, np. człowiek, zwierzę, przedmiot, substancja, instytucja, społeczeństwo, bóstwo. W przypadku relacji międzyludzkich zaufanie dotyczy najczęściej uczciwości drugiej strony wobec nas, co niekoniecznie oznacza uczciwość wobec innych, np. w grupie przestępczej. Zaufanie może, ale nie musi być odwzajemnione; jest jedną z podstawowych więzi międzyludzkich, zarówno w rodzinie jak i grupach społecznych, i bywa szczególnie cenne w sytuacjach kryzysowych. Wzbudzanie zaufania jest też częstą metodą działania przestępców, zwłaszcza oszustów. Emocja zaufania jest doznawana także przez bardziej inteligentne zwierzęta.”

Tyle mówi encyklopedia na stronie:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaufanie

2

Jak widzimy, zaufanie można mieć do siebie lub do kogoś, lub czegoś. Mnie interesuje szczególnie zaufanie do ludzi, do kolegów, koleżanek, przyjaciół a przede wszystkim zaufanie w związku między dwojgiem bliskich ludzi.

Zaufanie w związku jest podstawą. Zapewnia szczęście, gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość związku. Wiele par nie docenia tego i próbuje tworzyć związek, nadużywając zaufania . Ale czy taki związek ma przyszłość?

Gdy zaczynamy nasz związek, mamy klapki na oczach. Jesteśmy odurzeni miłością. Widzimy głównie to, co nas łączy a nie to, co nas może dzielić. Nie uzgadniamy tego, jak rozumiemy różne, ważne dla związku tematy. Np. pojęcie zdrady każdy może rozumieć inaczej. Dla jednej osoby jest to tylko zdrada fizyczna, dla innej osoby jest to przytulenie, a jeszcze dla innej spotkania towarzyskie bez partnera. Powinno się już na początku wspólnej drogi uzgadniać takie sprawy i ustalić sytuacje, które mogą być przekroczeniem tej cienkiej granicy. Musimy mówić o tym, co jest dla nas do zaakceptowania, a co nie.

Mówienie o swoich wątpliwościach jest bardzo ważne. Czasem wydaje nam się, że ze względu na miłość powinniśmy pewne rzeczy przemilczeć. Pamiętajmy jednak, że problem może wrócić ze zdwojoną siłą. Jeśli zepsutą kanapkę schowamy do szafki, to przecież nie przestanie nam śmierdzieć, tylko ten brzydki zapach będzie się nasilać. Podobnie jest z zamiataniem pod dywan spraw, o których się nie rozmawia.

Taka szczera rozmowa często budzi lęk. Niektórzy boją się zmierzyć z problemem, który się pojawia. Myślą, że to samo przejdzie.

Tak przeważnie jest, gdy ludzie są młodzi, łączą się w pary i myślą, że każdy ma dobre intencje, że nikt nikogo nie chce wykorzystać i że wzajemna chęć bycia razem rozwiąże wszystkie nieporozumienia i problemy.

Inaczej jest, gdy mamy już za sobą bagaż doświadczeń, gdy mamy za sobą rozbite małżeństwo, gdy nie raz i nie dwa zostaliśmy wykorzystani i straciliśmy zaufanie do bliższych i dalszych osób.

Boimy się wtedy otworzyć przed drugim człowiekiem, trudno jest nam zaufać, jesteśmy ostrożni, bo nie chcemy być zranieni kolejny raz. Takie zachowanie bardzo utrudnia budowę relacji. Zaufanie pojawia się wtedy, gdy dzielimy się z partnerem naszymi niedoskonałościami, lękami czy słabościami, a w zamian otrzymujemy zrozumienie i wsparcie. Nie musimy dzielić się wszystkimi szczegółami ze swojego wcześniejszego życia, ale powinniśmy  dzielić się tym, co jest w związku ważne.

Pamiętaj, że zaufanie jest jak zapałka, drugi raz nie da się jej zapalić.

3

Podsumowując, pomimo rozczarowania, warto podarować cząstkę zaufania innym osobom, nie ze względu na te osoby, ale ze względu na siebie.

Dając szansę innym, dajemy sobie szansę zbliżenia się do drugiej osoby. Zablokowanie kontaktu między osobami wprawdzie gwarantuje nam, że nie zostaniemy zranieni i zawiedzeni, ale blokujemy sobie możliwość tych przyjemnych doznań.

Dlatego mimo naszych obaw i lęków otwórzmy się, ale określmy granice, których nie powinno się przekraczać. Ujawnijmy swoje oczekiwania, bądźmy odpowiedzialni i wymagajmy odpowiedzialności od innych. I pamiętajmy, że zaufanie jest najważniejszą częścią związku między dwiema osobami.

1

Reklamy